Rent of a maisonette apartment 5+kk, Prague 1 Lesser Town - 184 m²

Rent of a maisonette apartment 5+kk, Prague 1 Lesser Town - 184 m² 0Rent of a maisonette apartment 5+kk, Prague 1 Lesser Town - 184 m² 1Rent of a maisonette apartment 5+kk, Prague 1 Lesser Town - 184 m² 2Rent of a maisonette apartment 5+kk, Prague 1 Lesser Town - 184 m² 3Rent of a maisonette apartment 5+kk, Prague 1 Lesser Town - 184 m² 4Rent of a maisonette apartment 5+kk, Prague 1 Lesser Town - 184 m² 5Rent of a maisonette apartment 5+kk, Prague 1 Lesser Town - 184 m² 6
99 000 CZK
Price (rent) 99 000 CZK
Dispositions 5 + KK
Total area 184 m²
Interior 184 m²
Garden 143 m²
Floor 1NP, 2NP
Property ID Y&T-52K3H
Insurance
Property description

Introducing a luxurious duplex apartment in Malá Strana with a terrace in a Baroque apartment building, just a short walk from Charles Bridge and Malostranská Bridge Tower.

This prestigious Baroque apartment offers a spacious living room with dining area, an interior designed and finished to a very high standard. On the ground floor of the apartment there is a living room, dining room, kitchen with all appliances, 3 bedrooms, 2 bathrooms (one with a bathtub, the other with a shower and a bathtub), 3 wardrobes, a pantry, On the other floor of the apartment there is another bathroom with shower and bath, two bedrooms with a living room in between. This partially furnished apartment is suitable for up to 6 people.

This apartment also offers a spacious terrace providing a great outdoor relaxation space. In addition, there is an option to rent a garage parking in the Aria Hotel, which provides practical and safe parking in the center of Prague.

Beautiful living in Malá Strana, which is considered to be a baroque pearl of Prague, offers delicatessence restaurants, cozy cafes, and pleasant shops in the surrounding picturesque streets. Malostranská tram stop is just 2 minutes by walk. The apartment is located close to embassies, thus ensuring a very safe place to live.

*Some photos are added from other residential units of this residence

Energy class G is stated temporarily, due to the amendment of Act No. 406/2000 Coll. on Energy Management. After the delivery of the energy label, the actual energy class of this property will be stated.

Attributes
  • balcony
  • terrace
  • garden
  • garage
  • new development
  • after reconstruction
  • before reconstruction
  • nature view
  • old Town view
Similar properties

Ranní ptáče: Trump chce obsadit pásmo Gazy a udělat z něj riviéru. Češi by mohli cvičit vojáky přímo na Ukrajině

Show more

Klíčem jejich vztahu je lidská spřízněnost. Hádáme se, ale jsme bojovníci a neutíkáme, shodují se Šporclovi

Show more

Na férovku: Fiala chce investovat do zbrojení. Nejde jen o Putina, ale taky o byznys a slevy na dani

Show more

Ranní ptáče: Chystá se aukce nejdražšího hudebního nástroje světa. Armáda má nové nároky, rozpočet potřebuje navýšení

Show more

Strávit v klidu pobyt na horách jde. Základem je ale dobré cestovní pojištění, radí experti

Show more

Bizarní móda z Grammy 2025: hrad na hlavě, negližé, nahota, uklízečka i odkaz Donalda Trumpa a náboženství

Show more

Ranní ptáče: Na Trumpova cla Kanada odpoví stejnou kartou. Fiala kritizoval obviňování Česka slovenskou vládou

Show more

11. Česko-Slovenský ples: Buckingham vypadala na padesát, Miss World odhalila kosti a Kodetová si spletla akci

Show more

Na férovku: Zase jsme kousek před nimi! Zázrak s DeepSeek se začíná rozpouštět

Show more

Osmany Laffita se pustil do Okamury i Donalda Trumpa, kterého zná osobně. Jejich činy nechápe

Show more

Ohroženo je 13 milionů pracovních míst v Evropě. Napsali předáci automotive do EU, v Česku dosáhl sektor na nový rekord

Show more

Ranní ptáče: Cla na zboží z Kanady a Mexika chce Trump zvýšit už o víkendu. Sean Diddy Combs čelí rozšířeným obviněním

Show more

Nejluxusnější materiály světa: haute couture látky přímo z Paříže. Natali Ruden přehlídkou pobouřila i zaujala

Show more

Beru si Vietnamce: Na svatebním obřadu se nikdo nedozví, jestli je manželství právoplatně uzavřeno

Show more

Ranní ptáče: Trump chce k zadržování migrantů využít věznici Guantánamo. Desítky lidí zemřely na velkém hinduistickém svátku v tlačenici

Show more

Guvernér centrální banky Aleš Michl zvažuje nákup kryptoměny do jejíž rezerv, někteří experti před tím ale varují

Show more

Na férovku: Petr Pavel před dvěma roky vyhrál prezidentské volby. Letos by si měli dát politici pozor na jeho skoky s padákem

Show more

Stavební úřady najíždí na technologický bypass. Povolování projektů by se tak mohlo zlepšit

Show more

Stop sharentingu: Celebrity, které chrání soukromí svých dětí

Show more

Ranní ptáče: USA ze skladů v Izraeli poskytne Ukrajině asi 90 střel do systémů Patriot. Trump chce u mladých zastavit financování genderových změn pro LGBTQ

Show more

Ledecký, Anna K. a po deseti letech i Jana Kirschner. V pražském Obecním domě vystoupí hudební špičky

Show more

Konec byrokracie podle argentinského receptu přitahuje světovou pozornost. Všímat si začali i v Česku

Show more

Natali Ruden má jasnou vizi. Dávám si tvůrčí pauzu, hledám nové zdroje inspirace, říká návrhářka

Show more

Ranní ptáče: Rusko obhajuje invazi na Ukrajinu jako existenční boj. Šéf OSN je znepokojen kvůli pozastavení zahraniční pomoci Spojených států

Show more